⭐️✅طرز تهیه روغن آرگان در منزل | انجمن واردکنندگان اسانس و روغن های تخصصی
دسته بندی محصول : آرایشی بهداشتی \ غذایی

طرز تهیه روغن آرگان در منزل

تلفن تماس : 09120857730 - 09191425020

فروش / استعلام قیمت : طرز تهیه روغن آرگان در منزل

تولید روغن آرگان سنتی

 

طرز تهیه روغن آرگان در منزل از جمله مسائلی است که خانم های خانه دار به ان زیاد فکر می کنند. این عکس اواسط صبح است و خورشید در خانه های سنگی این شهر کوچک روستایی، در ۲۵ کیلومتری شهر بندری ساسیورا، مراکش، قرار دارد. در داخل یک ساختمان نازک و تازه رنگ آمیزی سفید، دوازده زن با پوشیدن لباس های بلند و حجاب بنشینید. هر دو ثانیه هر یک از آنها یک آجیل قهوه ای جمع آوری شده در سبد مجاور را انتخاب می کند، آن را بین دو سنگ جدا می کند و دانه های سفید آن را می گیرد. صدای ریتمیک، پیوسته تنها از طریق انفجار گاه به گاه خنده ای می افتد که وقتی یکی از زنان شوخی می کند، فوران می کند.

“من دوست دارم اینجا باشم و با دخترهای دیگر سرگرم باشم. این تنها فضا است که ما می توانیم در میان خودمان باشیم، “فاطمه یومسی، ۳۲ ساله، در میان گره های دوستانش می گوید. به زودی، هسته های استخراج شده به محصولات گران قیمت تبدیل خواهند شد؛ این منطقه خشک جنوب غربی مراکش، روغنی است که صنایع آرایشی را انقلابی کرده است.

تاریخچه آرگان

روغن آرگان از رنگ قهوهای مایل به قرمز و طعم قوی و نادریش، از قرون وسطی، از غذاهای محلی تهیه شده است، که هم با نان صاف و هم ناهار تخت خورده می شود و یا از غذاهای مراکش برجسته مانند تاجین و کوسکوس استفاده می شود. اما در ۱۵ سال گذشته، یک نسخه تصفیه شده از این “طلای مایع” به لطف خواص مرطوب کننده و نوآورانه خود، بازار طلا و جواهر جهانی را به دست آورده است. روغن ارگان آرایشی غنی از ویتامین E و اسیدهای چرب یکی از محصولات زیبایی و زیبایی در جهان است. به طور کلی در بطری های کوچک از ۱۰۰ میلی لیتر فروخته می شود، قیمت آن در اروپا می تواند تا ۱۵۲ یورو (Dh625) در هر لیتر باشد.

با برگ های سبز دراز شده و تنه پیچ خورده، درخت ارگان که در آن این روغن به ارمغان می آورد، به طور طبیعی تنها در ۸۰۰،۰۰۰ هکتار از جنگل آرگان محاصره تیدزی رشد می کند. در حالی که میوه های زرد آن دلپذیری برای بز های محلی است، برای قرن ها روغن از آجیل های داخلی استخراج شده از طریق یک زن و شوهر خسته کننده و آهسته تسلط گرفته از زمان سنین اولیه، و سپس به نسل بعدی منتقل می شود. هنگامی که برای چند روز جمع آوری و خورشید خشک می شود، میوه های آرگان از بین می روند و آجیل آنها را ترک می کنند تا دانه ها را استخراج کنند، که بعدا با کمک یک استونیمیل بر روی هیزم و زمین فرو بریزند. سپس خمیر قهوه ای با آب به آب میچرخد تا روغن را استخراج کند. این روش برای روغن های آشپزی و آرایشی یکسان است، هرچند که فقط کوره برای سابق وجود دارد. برای به دست آوردن یک لیتر روغن، ۳۰ کیلوگرم میوه مصرف می شود. فرایند دستی طول می کشد و خیلی خسته کننده است که زنان قادر به استخراج حداکثر دو لیتر در روز می باشند. مدیر بخش کنترل کیفیت در آجیدی ، یکی از قدیمی ترین تعاونی های روغن روغن آرغان در تیدن، می گوید: “به همین دلیل است که ارگان بسیار گران تر از روغن زیتون است”. “این هنر است که شما با زمان استاد.”

از اوایل دهه ۲۰۰۰، زمانی که دولت مراکش، یک سازمان آژانس باقیمانده ناشناخته به نام Projet Arganier را برای تأمین تعاونی ها و تجهیز آنها به دستگاه های مدرن استخراج، تأسیس نمود، صادرات چنین محصولی ارزشمند همراه با افزایش اجتماعی زنانی بود که استخراج می کردند.

مقاومت شدید آنها که در ابتدا از جامعه سنتی با آن مواجه شد، به تدریج از طریق موفقیت اقتصادی تعاونی ها به دست آمد و شروع به استخدام مدیران برای فروش محصولات و فروش آنها به شرکت های خصوصی و مارک های زیبایی جهانی نمود. امروزه ۱۵۰ تعاونی در مراکش وجود دارد که هزاران زن را استخدام می کند. آنها روغن آرگان را به یکی از فرصت های اقتصادی اصلی در منطقه آسیب دیده از فقر و بیکاری تبدیل کرده اند، جایی که تنها جایگزینی دام و مهاجرت است.

آجیدی که در سال ۱۹۹۷ از ابتکار ۱۷ زن محلی شروع به کار کرد، در حال حاضر ۶۰ زن را استخدام می کند، اما از زمان ایجاد آن، صدها نفر دیگر نیز بهره مند است. اعضای آن، که سهم یک بار از ۳۰۰ تن از دوشاهان مراکش (حدود ۲۷ یورو یا Dh111) پرداخت می کنند، با توجه به مقدار میوه ای که جمع آوری می کنند، پرداخت می شود. گرچه جبران خسارت ها با توجه به زمان اختصاص به کار آنها متفاوت است، اعضا در هر ماه به طور متوسط ​​۱۰۰۰ دیرگاه کسب می کنند، که بیشتر از آنچه که آنها با فروش روغن در محلی دریافت می کنند، به دست می آورند.

فاطمه آمین، ۳۶ ساله عضو آجیدی می گوید: “پیش از آن، شوهرم بود که آن را در بازار محلی فروخت و تمام پول را به دست آورد. “اکنون، من به طور مستقیم پرداخت می کنم.”