روغن بذر کتان|خرید|فروش|قیمت| انجمن واردکنندگان اسانس و روغن های تخصصی
دسته بندی محصول : دارویی \ غذایی

روغن بذر کتان

تلفن تماس : 09120857730 - 09191425020

فروش / استعلام قیمت : روغن بذر کتان

روغن بذر کتان

گیاه کتان، بَزرَگ (با نام علمی: Linum Usitatissimum) به معنی «مفیدترین» از دسته گیاهان گلدار، رده دولپه‌ای‌ها، راسته مالپیگی‌سانان، تیره کتانیان، سرده کتان می‌باشد. کتان اصالتاً متعلق به سرزمین‌های ساحل مدیترانه شرقی تا کشور هندوستان می‌باشد و احتمالاً برای نخستین بار در منطقه هلال حاصلخیز توسط کشاورزان پرورش یافت. گیاه کتان به شکل گسترده‌ای در اتیوپی و مصر باستان کشت می‌گردید.

روغن بذر کتان

روغن بذر کتان

در کشور گرجستان، در غارهایی که متعلق به دوران ماقبل تاریخ است، کتان‌های خشک شده‌ای کشف شده‌است که مربوط به ۳۰ هزار سال پیش از میلاد است. کانادا، چین، روسیه، هند، انگلستان، آمریکا، اتیوپی، قزاقستان، اوکراین و آرژانتین به ترتیب ده کشور برتر تولیدکننده کتان در جهان هستند.

 

مغز گردو و بذر کتان دارای بیشترین اندازه اسید چرب امگا ۳ در میان مواد غذایی گیاهی هستند.

دانه‌های کتان در دو مقوله اساسی آمده است: ۱. قهوه‌ای، و ۲. زرد یا طلایی (همچنین به عنوان تخم کتان طلایی شناخته می‌شود) که اکثراً دارای ویژگی‌های تغذیه‌ای مشابه و تعداد مساوی از امگا ۳ اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه هستند.

 

دانه‌های کتان در تولید روغن نباتی شناخته شده و به عنوان روغن بذر کتان یا روغن بزرک، که یکی از قدیمی‌ترین روغن‌های تجاری است کاربرد دارد. این روغن خوراکی به دست آمده توسط expeller فشار دادن، گاهی اوقات توسط استخراج با حلال بدست می‌آید. روغن بذر کتان حلال پردازش شدهای است که قرن‌ها به عنوان یک روغن خشک در نقاشی و پوشش لاک الکل استفاده می‌شود.

 

بذر کتان که گهگاه به آن تخم بزرک هم می‌گویند، منبعی سرشار از مواد مغذی همچون فیبر، منیزیوم، ویتامین B1، اسید چرب آلفا لینولنیک، و امگا ۳ است. این بذر، از درخت کتان گرفته می‌شود، درختی قدیمی که در مصر باستان و چین بار می‌آید.

بذر کتان منبعی برای چربی سالم، آنتی اکسیدان، و فیبر است. تحقیقات اخیر یافته‌اند که این تخم می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی نیز مؤثر باشد.

 

مردم روغن بذر کتان را برای بسیاری از شرایط مختلف از جمله آرتریت روماتوئید و کلسترول بالا امتحان می کنند، همچنین برای درمان استئوآرتریت، اضطراب، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، عفونت واژن، چشم های خشک، “سخت شدن شریان ها” (آترواسکلروز)، فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت و اختلال بیش فعالی .

 

بعضی از مردم از روغن کتان به عنوان یک ملین استفاده می کنند برای یبوست، کاهش وزن و جلوگیری از سرطان پستان و سرطان پروستات.

روغن بذر کتان جزو روغن های خوراکی و غذاها به عنوان روغن پخت و پز و مارگارین استفاده می شود.

در تولید، روغن بذر کتان به عنوان یک عنصر در رنگ، لاک الکل، مشمع کف اتاق و صابون استفاده می شود؛ و به عنوان عامل ضد آب است.

 

روغن بذر کتان منبع اسیدهای چرب غیر اشباع مانند اسید آلفا لینولنیک است. اسید آلفا لینولنیک و مواد شیمیایی مرتبط با آن در روغن سرخ شده، باعث کاهش التهاب می شود. به همین دلیل است که روغن سرخ مایل به قرمز مفید است برای آرتریت روماتوئید و سایر بیماری های التهابی مناسب است

 

برای خرید روغن بذر کتان با مشاوران ما در تماس باشید