روغن آرگان تقلبی | انجمن واردکنندگان اسانس و روغن های تخصصی
دسته بندی محصول : آرایشی بهداشتی \ دارویی

روغن آرگان تقلبی

تلفن تماس : 09120857730 - 09191425020

فروش / استعلام قیمت : روغن آرگان تقلبی

هدف این مقاله کمک به کنترل افزایش اعتبار روغن آرگن خالص، محصول ارزشمند مراکش و آشنایی با روش های تشخیص روغن آرگان اصلی و تقلبی می باشد. در زیر به تعدادی از این راههای ارزشمند اشاره می کنیم.

بو

روغن آرگان ۱۰۰ درصد خالص دارای رایحه ای ملایم بوده و می تواند در هنگام باز کردن درب شیشه آن و هنگام استفاده ازآن روی پوست، مو یا ناخن ها عطری شبیه ذرت بو داده از خود برجای می گذارد. این رایحه پس از چند دقیقه تماس با پوست از بین خواهد رفت، چراکه روغن آرگان واقعی به سرعت جذب پوست می شود. روغن آرگن تقلبی ممکن است مانند تافی، شکلات یا لوسیون بوی خوبی داشته باشد، زیرا با استفاده از مواد شیمیایی بدون اثر پس از اعمال پوست، دئودورانت گرفته شده است. روغن آرگان که بوی خوبی نیز دارد، بسیار مشکوک است، زیرا می تواند کاملا تقلبی باشد و یا احتمالا با روغن های ارزان تر( روغن آفتاب گردان، روغن زیتون خالص، روغن فندق، روغن کلزا) رقیق شده باشد. بدیهی است که هر روغن آرگانی که بوی تند و تلخ دارد، بایستی اجتناب شود، چرا که ممکن است از میوه های آرگان که ممکن است از طریق گوارشی بز ها عبور کرده باشد، بدست آمده باشد.

 

رنگ

روغن های آرگان خالص و اصل دارای یک رنگ زرد طلایی می باشند. اگر رنگ بیش از حد زرد باشد، احتمالا با سایر روغن ها مخلوط شده است. برای مقایسه، روغن پخت و پز یک رنگ قهوه ای طلایی دارد.

رنگ روغن آرگان اصلی

بافت روغن

روغن آرگان خالص دارای یک بافت سبک  و با ویسکوزیته ۹۳۰-۹۱۵ می باشد، که یک ویژگی از روغن های سرد فشرده است. روغن آرگان باید صاف، ابریشمی باشد و در انطباق خیلی آب نباشد. روغن آرگان واقعی به سرعت جذب پوست شده و نباید چسبنده و آبدار باشد. روغن آرگان تقلبی معمولا آبدار است و ممکن است در اثر استفاده از مواد شیمیایی خاصیت جذب زیادی داشته باشد. حتی در پوست زمخت، روغن آرگان باید یک اثر آرام بخش داشته باشد.

جاذبه
پس از استفاده از روغن آرگان ۱۰۰٪ خالص به پوست یا مو، به سرعت جذب شده و باقی مانده چربی یا تابش چربی را منعکس نمی کند و موهای شما را خشک نمی کند. روغن خالص به سرعت در موها جذب می شود و آن را نرم می کند، در حالی که مو به صورت ابریشمی ظاهر می شود.

عناصر

روغن آرگان باید فقط و فقط باید یک ماده داشته باشد: ۱۰۰٪ روغن آرگان خالص. روغن آرگان خالص نباید حاوی روغن های دیگر یا افزودنی های شیمیایی دیگر باشد. حتی اگر محصول به معنای رقیق شدن “خالص” باشد، ممکن است که با مواد شیمیایی مصنوعی برای عطر و طعم، مخلوط شده باشد. لطفا اطمینان حاصل کنید که محصولی که خریداری کرده اید دارای عطر و بوی طبیعی و رنگ زرد طلایی است و دارای بافت ویسکوزیته نور است و پس از استفاده روی پوست به سرعت جذب می شود و در عین حال باقی مانده های چرب یا تابش چربی برو روی پوست باقی نمی ماند.

قیمت

تولید روغن آرگان بسیار دشوار بوده و در عین حال محصولی بسیار کارآمد است. به دلیل فرآیندهای تولید روغن آرگن خالص و مراحل دشوار استخراج آن، این محصول قیمت ارزانی قطعا ندارد. این یکی از گران ترین روغن های موجود در بازار جهانی است. بنابراین قیمت یکی از عوامل بسیاری است که می تواند تعیین کند که آیا روغن آرگان تقلبی است یا خالص. روغن های آرگن جعلی اغلب با سایر روغن های ارزان تر مانن رقیق می شوند تا قیمت کلی محصول نهایی را کاهش دهند و یا مطابق با استانداردهای تولید نمی شوند.

برچسب

همیشه اطمینان حاصل کنید که روغن آرگان که شما  قصد خرید دارید، به عنوان “روغن آرگان خالص ۱۰۰%” برچسب گذاری شده باشد. با این وجود، تمام محصولات با یکپارچگی برچسب گذاری نمی شوند. متاسفانه بسیاری از شرکت ها محصولات خود را “۱۰۰٪ خالص روغن آرگان” نامگذاری می کنند، در صورتی که حقیقت این است که این محصولات با سایر روغن های ارزان تر رقیق شده اند.
این امر به این دلیل اتفاق می افتد که قانون اجازه می دهد که روغن های خالص با روغن های با کیفیت کمتر از ۴۹٪ رقیق شوند، به این معنی که ادعا “۱۰۰٪ خالص” ممکن است بر روی برچسب بطری تا ۵۱ درصد روغن ظاهر شود. عبارت “۱۰۰٪ خالص”، با توجه به قوانین برچسب زدن، می تواند به خلوص روغن های مورد استفاده برای تولید محصول اشاره کند، اما لزوما نباید به مقدار مطلق آرگان درون بطری های محصول اشاره کند. به عنوان مثال، ۱۰۰٪ روغن آرگان خالص می تواند سایر روغن های ارزانتر هم داشته باشد. در حالی که بخشی از روغن آرگان در داخل بطری در واقع خالص است، استفاده از اصطلاح خلوص تنها برای مواد تشکیل دهنده است، نه غلظت آن مواد نسبت به محصول. علاوه بر این، حتی اگر یک محصول “خالص” به معنای رقیق شدن نیست، ممکن است که با مواد شیمیایی مصنوعی برای عطر و طعم، آفت کش ها و / یا حلال ها باقی بماند.

بسته بندی

روغن آرگان حتما بایستی در یک بطری شیشه ای تاریک بسته بندی شود تا از نور UV خورشید محافظت شود . نور مستقیم خورشید می تواند خواص طبیعی روغن آرگان را مختل کند، بنابراین اثرات مفید بهداشتی آن بر پوست، مو و ناخن ها کاهش می یابد. بسته بندی روغن آرگان در یک بطری روشن یا پلاستیکی به منظور کاهش هزینه ها انجام می شود.

شرکت تولید کننده

منشا میوه آرگان باید فقط مراکش باشد. باید به وضوح بیان شود که این محصول در مراکش تولید شده است. روغن آرگان از هسته های میوه آرگان می رسد که در درختان آرگانی اسپینوزا رشد می کند که در مراکش به وفور یافت می شود. بنابراین تولید روغن آرگان در هر کشوری غیر از مراکش غیر ممکن است. مگر مواردی که شرکتهایی میوه آرگان را از مراکش خریداری کرده و سپس اقدام به روغن گیری آن می کنند.

صدور گواهینامه

روغن آرگانی خالص باید توسط ECOCERT یا USDA تایید شود تا اثبات کند که محصولات تولیدی مطابق با برنامه ملی آلی ایالات متحده است. علاوه بر این، هر دسته روغن ارگان باید توسط E.A.C.C.E تجزیه و تحلیل و آزمایش شود. در مراکش برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای صادرات و رعایت الزامات تعیین شده توسط این سازمان حاکم است.

رسوب

برای روغن آرگان خالص ممکن است مقدار کمی رسوب در انتهای بطری وجود داشته باشد. روغن آرگان بسیار تصفیه شده یا تقلبی هیچ رسوب ندارد و ممکن است بسیار واضح باشد. این رسوبات غیر قابل حل در روغن تشکیل شده از اسیدهای چرب، استرول، اسکوالن و سایر اجزای طبیعی روغن آرگان است.

روند استخراج

استخراج هسته ای از میوه های درختان ارگان معمولا توسط زنان بربر برای انجام تجارت عادلانه و حمایت از اقتصاد محلی انجام می شود. استخراج روغن از هسته ها با فشار دادن دانه ها در دماهایی که بیش از ۶۰ درجه سانتیگراد نیست، برای تولید روغن آرگان سرد مطبق است. اگرچه روغن آرگان غنی از ویتامین ها و مواد مغذی است، در صورتی که روغن در طی فرآیند تولید، سرد شود، بهترین کیفیت را به دست می آورد. بنابراین فشار روغن آرگان در دماهای پایین به حفظ ارزش های تغذیه ای آن کمک می کند و از سموم جلوگیری می کند.